top of page

PÜHAPÄEV 24. märts 2019

VAIMSE KULTUURIPÄRANDI KOOLITUS

Koolitus toimub pühapäeval, 24. märtsil kl 10-14:30 K-Salonis (Bergmannstraße 54, 10961 Berliin). Helgi Põllo ettekandele järgneb seminar, mis pakub osalejatele võimaluse mõtiskleda lähemalt neile oluliste tavade ja kommete, oskuste ning teadmiste – oma elava pärandi – üle.

 

Helgi Põllo – Kodune kultuuriruum ja muutuvad kogukonnad 

Märgata, hoolida, hoida – kui lihtne see on? (seminar)

Ühtekuuluvus- ja järjepidevustunde loomisel ning hoidmisel olulist rolli mängivad põlvest põlve edasi antavad teadmised, oskused, kombed ja tavad muutuvad koos aja ja oludega. Sestap nimetatakse vaimset kultuuripärandit ka elavaks pärandiks, mis seob inimesi nii ajas kui ruumis, vormides nende enese- ja maailmataju. Arusaamad ja tegevused, mis ei tundu enam ei praktiliselt ega ka emotsionaalselt vajalikud, kaovad seejuures tahes-tahtmata unustusse või omandavad uue vormi. Milline koht on traditsioonilistel teadmistel ja oskustel meie igapäevaelus? Oskame me neid tähele panna ja väärtustada? Et saaks olla uhke oma päritolu ja kultuuri üle, tuleb seda ühelt poolt ise hästi  tunda, teisalt aga proovida seda ka edasi anda. Kuidas siis märgata, hoolida ja hoida?  Kuidas mõjutavad kasvukeskkond ja keelekasutus, geenid ja sõbrad meie kultuurilise identiteedi kujunemist? Milline tähendus on traditsioonide edasi andmisel või sellest loobumisel meie enesemääratlusele? Mida võiks väärtustada tänases kiiresti muutuvas maailmas? Kas ja miks võiks pidada oluliseks näiteks seda, et laps oskaks noaga lõigata ja tuld teha? Kas ja kuidas seostub see üldse eestlusega? Praktilised ülesanded ja rühmatöö suunavad osalejaid mõtlema oma (vaimse) pärandi, selle tähenduse, hoidmise, märkama õppimise ja edasiandmise viiside ning võimaluste üle.

 

Helgi Põllo on Hiiumaa ajaloo- ja kultuuri­pärandi uurija, koguja, hoidja ja väärtustaja, kultuuri- ja turismielu edendaja, giid ning koolitaja. Ta on aastakümneid teinud sihikindlalt ja pühendunult tööd hiidlaste omakultuuri hoidmisel ning edasiandmisel, suunates ja innustades Rahvakultuuri Keskuse vaimse pärandi koolitustel ka teiste piirkondade elanikke sellealaseid ettevõtmisi algatama. Hiiumaa Muuseumi teadusdirektorina töötavat Helgit on tunnustatud Valgetähe medali, Hiiu maakonna teenetemärgi, kodanikupäeva aumärgi ja muinsuskaitse seltsi teenetemedaliga.

bottom of page